Architektūra

Valkininkai

Lankymosi trukmė 1 val.

Valkininkai – tai miestelis, jaukiai įsikūręs net trijų upių pakrantėse - Merkys, Šalčia ir Geluža savo vingiais puošia šią seną gyvenvietę. Valkininkų vietovė minima nuo XIV a. Tuo metu čia stovėjo didžiųjų kunigaikščių medžioklės pilis. 1418 m. Vytautas Didysis dovanojo gyvenvietę su Valkininkų dvaru savo žmonai Julijonai. Gyvenvietė tuo metu buvo išsidėsčiusi didelėje Merkio saloje, o dvaro sodyba ir dirbtinai vandeniu apjuosta medžioklės pilis - atokiau nuo gyvenvietės. XVI a. II p. Valkininkuose koncentravosi apylinkės ūkinė veikla, todėl miestelis augo. 1581 m. Valkininkams suteiktos Magdeburgo teisės.

Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo mūrinė klasicistinio stiliaus bažnyčia su akmenų tvora pastatyta jau 1822 – 1837 m. Tai itin gražus, traukiantis akį statinių kompleksas. Bažnyčioje saugoma ir keletas itin vertingų dailės kūrinių, tarp kurių - savitos ikonografijos šv. Pranciškaus Asyžiečio paveikslas.

Pranciškonų vienuolynas pastatytas 1635 - 1650 m. Dvibokštė bažnyčia su 2 aukštų U plano vienuolyno korpusais iškilo Valkininkų vakariniame pakraštyje, už Merkio. Šis renesanso ir baroko architektūros kompleksas tapo svarbiausia miestelio ir apylinkių dominante. 1832 m. vienuolynas panaikintas, jame įkurdintas kariuomenės dalinys. Iki 1867 m.-1868 m. vienuolyno namas buvo pritaikytas kareivinėms. Per II pasaulinį karą Valkininkai stipriai nukentėjo, susprogdintas ir buvęs pranciškonų vienuolynas.

Turgaus aikštė – tai visuomeninio gyvenimo centras, vieta, kur susiburia žmonės įvairiomis progomis. Valkininkų miestelis centre taip pat turi tokią aikštę. Tiesa, anksčiau aikštė buvo keturkampė - šiaurinėje jos dalyje buvo mažytis prekybinių pastatų kvartalas. Akmenimis grįsta aikštė imta formuoti XVI amžiuje. Jau tuo metu šioje vykdavo mugės, turgaus dienos, į kurias suvažiuodavo žmonės ne tik iš aplinkinių kaimų, o ir iš tolimesnių vietovių, kadangi Valkininkai buvo vienas didžiausių miestų šiose apylinkėse, 1571 metais gavęs net Magdeburgo teises. Šiuo metu turgaus aikštė apsupta medinių trobų eilėmis o pagrindinis jos akcentas - Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia.

Kontaktai

gamtosritmu.lt
[email protected]
Valkininkai
54.354121, 24.845743

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra, būk pirmas!

Jūsų atsiliepimas

Komentuoti