Ties Pūčkoriais Vilnios upės vandenims aktyviai ardant stačiašlaitį slėnį susiformavo įspūdinga atodanga. Pūčkorių atodanga – aukščiausia Lietuvoje, saugoma valstybės kaip gamtos paminklas. Jos aukštis siekia 65,2 m, plotis – 260 m. Atodangoje atsivėrusi senojo Medininkų apledėjimo sukurta storymė, suraukšlėta vėlesnių ledynų. Skirtingo amžiaus morenų ir smėlio sluoksniai čia labai sujaukti, vietomis net statmenai perversti slenkančio it buldozeris ledyno. Šlaite atidengtos 18–20 tūkst. metų senumo uolienos.
Atodangoje išsiskiria trys horizontalios šlaito dalys. Labiausiai erozijos veikiama viršutinė, stačiausia atodangos dalis. Vidurinioji šlaito dalis išvagota grioveliais, kuriuos gilina sniego tirpsmo ir lietaus vanduo. Apatinėje, nuožulniausioje atodangos dalyje susikaupę daug nuobirų, joje įsitvirtinę medžiai ir krūmai, kurie stabdo šlaito irimą. Taigi pastaruoju metu atodanga stabilizavosi. Vilnios vanduo jau nepajėgia išplauti apatinėje šlaito dalyje vis didėjančio nuobirų sluoksnio, kuris stabdo atodangos „judėjimą“ ir ji pamažu užželia.
Didinga atodanga matoma ne tik iš gretimų apylinkių, bet ir iš viršutiniojo Pavilnio, nuo Tuputiškių kalvų viršaus ar leidžiantis Tuputiškių serpantinu.
Atodanga pakeri lankytojus ne tik dydžiu, bet ir nuo jos atsiveriančiais vaizdais. Užlipus ant atodangos viršuje įrengtos apžvalgos aikštelės, galima gėrėtis įspūdinga Vilniaus slėnio panorama, gražiu upės vingiu, apačioje išsidėsčiusiais Pūčkorių palivarko pastatais, Pūčkorių obelų sodu ar Aukštutinio Pavilnio panorama.
Atsiliepimai
Rašyti atsiliepimą