Istorija

Dargužių kaimas

Lankymosi trukmė 1 val.

Dargužiai pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose paminėti 1566 metais. 1848 m. sudarytame Dargužių kaimavietės plane buvo pažymėta 51 sodyba, taip pat išvardinti žemdirbiai: 23 ūkininkų, 2 atitarnavusių kareivių ir 3 daržininkų šeimos. Kaime buvo smuklė, kuria laikė žydai.

Spaudos draudimo metais kaime gyveno knygnešys Jurgis Uždavinys, palaikęs ryšius su vyskupu Valančiumi ir Jurgiu Bieliniu. Caro valdymo laikais veikė slapta lietuviška mokykla. XX-ojo amžiaus pradžioje kaime gyveno daugiau kaip 600 gyventojų, tačiau 1944 m. besitraukianti vokiečių kariuomenė sudegino pusę kaimo pastatų.

1993 metais kaimo istorinė dalis įregistruota Kultūros paveldo registre. Jame nemažai XIX a. gatviniams kaimams būdingo plano sodybų: pirkia galu į gatvę, šalia svirnas, toliau tvartas, sklypo gale klojimas. Kaimo viduryje stovi koplytėlė, kurią 1876 metais pastatė šios vietovės jaunimas. Koplytėlės viduje – šv. Marijos skulptūrėlė. Gegužės mėnesį čia renkasi dargužiškiai melstis.

Dargužiai – tai kaimas, garsėjantis sūrių gamyba. Nuo senų laikų didžiausia kaimo šventė būdavo Sekminės. Šiai šventei kiekviena kaimo šeimininkė stengdavosi pagaminti patį geriausią savo sūrį, kuriuo paskui pavaišindavo šventės svečius. Neatsitiktinai čia įsikūrė ir „Sūrininkų namai“.

Sūrininkų Namai gimė 2008 metais. Šiandien čia knibžda įvairiausios veiklos: viešasis maitinimas ir sūrių pardavimas,  sūrių prekyba, raugai ir įranga smulkiems sūrininkams, sūrininkystės mokykla ir, žinoma, sūrininkai.

Užsukus į „Sūrininkų namus“ galima paragauti ir įsigyti įvairių sūrių – minkšti ir kieti, tepami ir fermentiniai, ilgesnio ir trumpesnio brandinimo, švelnių ir intensyvesnių skonių, ožkų ir karvių, balti, raudoni ar juodi, ir t.t. Čia savo sūrį ras ir gurmanas, ir pradedantysis sūrių mėgėjas, pritaikysite ir prie vaisių, ir prie vyno, ir prie duonos ar desertui. Kai kurie sūriai valgomi švieži, o kai kuriuos galima laikyti ilgai ir parvežti lauktuvių į tolimiausius Lietuvos ar pasaulio kampelius. Kiekvienas sūris yra specifinis ir savaip ypatingas.

Kontaktai

gamtosritmu.lt
[email protected]
Dargužiai
54.377270, 24.877454

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra, būk pirmas!

Jūsų atsiliepimas

Komentuoti